Organizatorzy
Stowarzyszenie Organizatorów Ośrodków Innowacji i Przedsiębiorczości w Polsce
Stowarzyszenie Organizatorów Ośrodków Innowacji i Przedsiębiorczości w Polsce od 1992 roku wspomaga powstawania i rozwój innowacyjnych przedsiębiorstw i regionów, poprzez merytoryczne oraz organizacyjne wsparcie kadry zarządzającej instytucjami otoczenia biznesu w Polsce.
Cele Stowarzyszenia to między innymi:
- doskonalenie kwalifikacji organizatorów i pracowników ośrodków innowacji i przedsiębiorczości,
- popularyzacja wiedzy i osiągnięć naukowych oraz praktycznych w zakresie organizacji i działania ośrodków innowacji i przedsiębiorczości,
- wspomaganie transferu technologii i innowacji przede wszystkim z nauki do gospodarki,
- tworzenie modelowych rozwiązań wspomagania przedsiębiorczości,
- integracja i współpraca ośrodków innowacji i przedsiębiorczości,
- promocja badań i działań edukacyjnych w zakresie przedsiębiorczości, innowacji, transferu technologii i rozwoju regionalnego.
Członkami stowarzyszenia są przedstawiciele środowisk IOB, administracji publicznej, uczelni i przedsiębiorcy, wśród członków wspierających są przede wszystkim ośrodki innowacji i przedsiębiorczości, uczelnie i przedsiębiorstwa. Grono członków indywidualnych i wspierających to ponad 200 osób fizycznych instytucji z całego kraju. Ponadto SOOIPP posiada kilkudziesięciu partnerów formalnych i nie formalnych zarówno polskich jak i zagranicznych.
SOOIPP dysponuje silnym zapleczem eksperckim, która realizuje szereg działań na rzecz środowiska instytucji otoczenia biznesu:
- organizuje szkolenia, konsultacje, konferencje, sympozja, konkursy i zjazdy;
- wydaje materiały informacyjne i szkoleniowe;
- prowadzi badania i sporządza analizy z zakresu przedsiębiorczości, innowacyjności i transferu technologii oraz rozwoju regionalnego;
- współpracuje z innymi organizacjami i instytucjami krajowymi i zagranicznymi;
- współdziała z samorządami, administracją lokalną i centralną, placówkami naukowymi i badawczymi;
- opracował i aktualizuje standardy działania OIi P w Polsce
- prowadzi monitoring rozwoju polskich ośrodków innowacji i przedsiębiorczości, dostarcza informacji i popularyzuje ich osiągnięcia w kraju i zagranicą.
Stowarzyszenie pełni funkcję sieci koordynującej i inspirującej osoby oraz organizacje wspierające szeroko rozumianą przedsiębiorczość, innowacyjność, transfer technologii i rozwój regionalny. Jest silnie zaangażowane we wdrażanie standardów działania ośrodków innowacji, udzielając wsparcia ośrodkom w ich rozwoju. Utrzymuje stałe kontakty robocze z ponad 600 ośrodkami innowacji i przedsiębiorczości, w tym ze zdecydowaną większością parków i inkubatorów technologicznych, centrów transferu technologii, inkubatorów przedsiębiorczości, centrów innowacji, funduszy pożyczkowych oraz ośrodków szkoleniowo-doradczych.
Fundacja Przedsiębiorczości Technologicznej
Fundacja Przedsiębiorczości Technologicznej powstała w maju 2015 roku. Głównym - choć nie jedynym jej projektem - jest program akceleracyjny MIT Enterprise Forum Poland (MITEF Poland). Realizacja tego programu możliwa jest dzięki licencji udzielonej Fundacji przez MIT Technology Review w listopadzie 2015 roku. Uruchomiona w styczniu 2016 pierwsza edycja programu akceleracji jest w trakcie realizacji. W tej chwili działania koncentrują się na realizacji pierwszego etapu akceleracji, na który składają się warsztaty dla zespołów, wytypowanych do udziału w programie, a także konsultacje z mentorami, trenerami i ekspertami, służącymi fachową pomocą startup'om. Kolejnym etapem programu akceleracji będzie podróż pięciu zwycięskich drużyn do MIT w Stanach Zjednoczonych.
Największym wydarzeniem, organizowanym przez Fundację w ramach projektu MIT EF Poland, w tym roku jest konferencja StartSmart, która odbędzie się 19 maja w Warszawie i będzie częścią wspólnego Wydarzenia organizowanego wspólnie ze Stowarzyszeniem Organizatorów Ośrodków Innowacji i Przedsiębiorczości (SOOIPP) skierowanego do szeroko rozumianego środowiska innowatorów
Oprócz działań stricte powiązanych z programem MIT Enterprise Forum Poland, Fundacja postawiła sobie również za zadanie organizację regularnych spotkań przedstawicieli ze świata biznesu i nauki, a także utworzenie sieci aniołów biznesu.
Działania te mają na celu szerzenie idei przedsiębiorczości wśród Polaków. Jednym z obszarów aktywności Fundacji są prowadzone obecnie we współpracy z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju badania, koncentrujące się na warunkach i barierach komercjalizacji w Polsce z perspektywy przedstawicieli świata nauki i biznesu.